İLAHİ ŞİFA RAHMETİ

TEK ŞİFA KAYNAĞI ALLAH(C.C)'IN ADIYLA
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» HAKSIZ YERE HAPİSTEN KURTULMAK İÇİN
Çarş. Haz. 02, 2010 2:51 am tarafından bilalhoca

» HER HASTALIĞA ŞİFASI KESİN OLAN BİR ÖRNEK DUA (HEDİYEM)
Çarş. Haz. 02, 2010 2:35 am tarafından bilalhoca

» YILDIZLAR BURÇLAR VE YILDIZNAME SAHTEKARLIĞI
Ptsi Mayıs 31, 2010 1:27 am tarafından bilalhoca

» HER TÜRLÜ KAZA VE BELADAN KORUNMAK İÇİN
Ptsi Mayıs 31, 2010 1:13 am tarafından bilalhoca

» DARGINLARIN BARIŞMASI İÇİN
Ptsi Mayıs 31, 2010 1:12 am tarafından bilalhoca

» KARI VE KOCA GEÇİMSİZLİĞİNİ ÖNLEME İÇİN
Ptsi Mayıs 31, 2010 1:11 am tarafından bilalhoca

» GENEL HASTALIKLAR İÇİN
Ptsi Mayıs 31, 2010 1:10 am tarafından bilalhoca

» BAŞ AĞRILARI İÇİN DUA
Ptsi Mayıs 31, 2010 1:09 am tarafından bilalhoca

» AĞRI VE SIZILAR İÇİN AYETLER VE DUA
Ptsi Mayıs 31, 2010 1:09 am tarafından bilalhoca

Ocak 2019
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
TakvimTakvim
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi digg  Sosyal yer imi delicious  Sosyal yer imi reddit  Sosyal yer imi stumbleupon  Sosyal yer imi slashdot  Sosyal yer imi yahoo  Sosyal yer imi google  Sosyal yer imi blogmarks  Sosyal yer imi live      

Sosyal bookmarking sitesinde İLAHİ ŞİFA RAHMETİ adresi saklayın ve paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde İLAHİ ŞİFA RAHMETİ adresi saklayın ve paylaşın

Paylaş | 
 

 HADİSLERDE DUA

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
bilalhoca
HAVAS
avatar

Mesaj Sayısı : 109
Kayıt tarihi : 11/05/10
Yaş : 52
Nerden : Denizli

MesajKonu: HADİSLERDE DUA   Salı Mayıs 11, 2010 7:40 am

Hadislerde DuaResûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve selem- Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:“İzâ vakatum fil emril azîmi fekûlû hasbunallâhu ve ni’mel vekîl”

• "Büyük zorluklara duçar(yakalanmış) olduğunuz zaman "Allah bize yeter, O ne güzel vekildir" zikr-i cemîline devam ediniz." (Ebû Dâvud, Vitr, 25; TirmizT Kıyâme, 8; Ibn Hanbel, Müsned, I/336.)“İnnellâhe teâlâ yuhibbul mulihhîne fid deâi”

• "Cenab-ı Hak, duada fazla ısrar edenleri sever. "(Kenzû'l-irfân 57 (Camhı's-sağtr'den)“İza deal abdü bidavetin felam tusteceb kutibe lehû haseneten”

• "Eğer bir kul, Cenab-ı Hakk'a bir hususda duâ eder de icabet olunmazsa onun yerine bir hasene, yani bir sevâb yazılır. " (a.e. göst. yer.)“Duâul vâlidi liveledihi keduâin nebiyyi liummetihi”

• "Bir babanın oğlu için duası, bir peygamberin ümmeti hakkındaki duası gibi makbuldür. " (Keşfü'l-hafâ, 1/495 (Deytomf'den)“Duâul muhseni ileyhi lillmuhsini lâ yuraddu.”

• "İyilik görenlerin iyilik gördükleri kimseler hakkında ettikleri hayır duâları reddolunmaz." (Tirmîzi,Birr, 5.)“Edduâu beynel ezâni vel ikâmeti mustecâbun fedû”

• "Ezan ile ikâmet arasında yapılan duâ müstecâbdır(kabul edilen dualardır). Bu arada hemen duâ ediniz. " (Tirmizî, Salat, 44, Deavat, 128; Ebû Dİvud, Salat, 35.)“Len yenfea hazerun min kaderin ve lâkinned duâe yenfeu mimmâ nezele ve mimmâ lem yenzil fealeykum bidduai ıbaâdellâhi mea külli hatmetin da’vetün müstecâbetün”

• "Kaderden sakınmak kaderi def etmez. Lâkin sâlihlerin duası, nüzul etmiş ve edecek olan elem ve musibeti def etmeğe ve kaldırmağa medar (sebep) olur. İş böyle olunca ey Allah'ın kulları, duâ ediniz. " (Tirmizî Deavât, 101; İbn Hanbel, Müsned, 5/224.)“Mea kulli hatmetin da’vatün müstecâbetun”

• "Kur'ân-ı Azîmü'şşan her ne vakit hatmolunursa akabinde yapılan bir duâ müstecâbdır(makbüldür).(Kenzü't-irfan, 59 (Camiu's-sağîr'den) Dârimî, Fezailü'l-Kur'ân, 33.)“Seeltülllâhe en lâ yakbele duâe habîbin alâ habîbihi”

• "Bir kimsenin sevdiği bir kimse aleyhinde olan duasının kabul olunmamasını Cenâb-ı Hakk'tan istirham eyledim. "(a.e. göst. yer. Keşfü'l-hafâ, 1/404 (Dârekutnî'den)“Men sallâ ferîdaten felehû da’vatün müstecâbetün”

• "Bir farz namazını huşu' ile edâ eden kimsenin o namazın akabinde vaki' olacak(meydanan gelecek) bir duası müstecâb(kabul) olur." (Buhârî, Cihâd, 180; Müslim, îman, 39; Ebû Dâvud, Zekât, 5; Tirmizî. Zekât, 6; İbn Mâce, Zekât, 6;Dârimî, Zekât 1; Mu-vatta, Da'vetü'l-mazlûm, 1; İbn Hanbel, Müsned, 1/333.)“İtteku deavatel mazlûmi feinnehâ tesadü iles semâi keennehâ şerâratün”

• "Mazlumun bedduasından sakınınız. Zîra bir kıvılcım süratiyle semâya icabete yükselir."Fâcir(günahkar) de olsa mazlumun duası makbuldür.(Keşfü'lhafâ, 1/405 İbn Hanbel, Müsned'den)“Men lâ yedûnî eğdabu alayhi”

• "Cenâb-ı Allah buyurmuşdur ki: "Kim bana duâ etmezse ona gadab ederim." (İbn Mâce, Duâ, 1; İbn Hanbel, 3/477)

Zîrâ bu hal ya gafletten, yahut kibirden ileri gelir.“Duâul mazlûmi müstecâbetün ve in kâne fâcira”

• "Fâcir de olsa mazlumun duası makbuldür."“Men setere ehâhul muslime fid dünyâ felem yefdahhu seterehullâhu yevmel kıyâmeti”

• "Müslüman kardeşinin ayıp ve çıplak yerlerini setrederek onu dünyâda rüsvay etmeyen kimsenin ayıplarını Cenâb-ı Hakk kıyamet gününde setreder."(örter) (Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr, 58; Ebû Dâvud, Edeb, 28;Tirmizî, Birr; 19; İbn Mace, Mukaddime, 17; Ibn Hanbel, Müsned, 3/91, 252. )“İzâ raeytumul harîka fekebbirû feinnet tekbira yutfiuhu”

• "Bir yerde yangın olduğunu gördüğünüz zaman 'Allahü Ekber' diyerek tekrar tekrar tekbîr alınız. Zîra tekbir yangını söndürür."' (Keşfü'l-hafâ, 1/89.)“Tearref ilellâhi fir rahâi ya’rifke fiş şiddeti”

• "Dünyânın geniş vakitlerinde, yani sağlık,huzur ve afiyette olduğun zaman Cenâb-ı Hakka ibâdet ve tâat ile kendini takdim et ki,sıkıntılı bir zamanda seni lütf ile yâd edip gözetsin. " (İbn Hanbel, Müsned, 1/307; Tirmizî, Deavât, 9.)“Birrul vâlideyni yezîdu fil umri vel kizbu yenkusur rizka ved duâu yeruddul kadâe”

• "Ana ve babaya iyilik ömrü artırır. Yalan söylemek rızkı noksanlaştırır, duâ kazaya siper olur." (Buhârî, Mevâkîtü-salât, 5; Müslim, îmân, 137; Ebû Dâvud, Edeb, 130; TirmlzT, Salât, 13; Neseî, Mevâkît, 51; İbn Mâce, Edeb, I.)“Men kadae racâe menil tecee kadaallâhu racâehu”

• "Kendisine iltica ile bir ricada bulunan kimsenin ricasını kesip atanın duâ ve ricasını da Allah kesip atar."( Keşfü'l-hafâ, 2/272 (Ahmed b. Hanbel, Müsned'den)“Men uzille ındehu mu’minun felem yensurhu ve huve yakdiru alâ en yensurahu ezellehullâhu alâ ruusil eşhâdi yevmel kıyâmeti”

Bir mü'mine yapılan zillet ve hakareti görüp de ona engel olabilecek durumda olduğu halde muavenette(yardımda) bulunmayanları Cenab-ı Hak mahşerde zelîl eder" (İbn Hanbel, Müsned, 3/487.)“Men erâde en tustecâbe deavetehû ve en tukşefe kurbetuhu fel yuferric an mu’sirin”

"Her kim dualarının kabulünü, gam ve üzüntülerinin def olup kaldırılmasını arzu ederse sıkıntıda bulunanların imdadına yetişsin." (Müslim, Müsakat, 32; İbn Hanbet, Müsned, 3/32.)“Mâ hâbe menistehâre ve lâ nedîme menis teşâre ve lâ âle menık tesade”

• "İşlerde istihare edenler, yani Allah'dan hayır dileyerek rızâsına muvafık hareket edenler zarar etmezler. İstişare edenler de(danışanlar da) işin sonunda pişman olmazlar. İdâr-i maişetinde (geçiminde) israf etmeyip i'tidal yolunu iltizâm edenler de(orta yolu tutanlar) fakr u zarurete düşmezler." (Keşfü'l-hafâ, 2/185 (Taberanîden)“İzâ eradte en tefale emran fetedebberu âkibetehu fein kâne hayran feem dıhi ve in kâne şeran fentehi”

• "Bir işe başlamak istediğin zaman akıbetini iyice tefekkür(düşünüp) edip hayru sevabı mûcib(hayra vesile olacaksa) ise devam et,şerrü ıkâbı mûcib ise(kötülüğe sebep olacaksa) ictinâb et!(sakın)" (Kenzü'l-irfan.)“El hikmetu aşeratü eczâin tisatün minhâ fil uzleti ve vâhidun fis sumti”

• "Hikmet on parçadır. Dokuzu uzlette,(yalnızlıkta) diğer biri de sükûttadır(sessiz kalmak). Yâni mâlâyâniden, kendisini ilgilendirmeyen ve lüzumsuz bulunan şeylerden hıfzeylemektedir.(korumaktır)" (Keşfü'l-hafâ, 1/363 (İbn Adlyy'den)“Eballâhu en yakbele amele sâhibi bidatin hattâ yedea bidatehu”

•"Akaid-i faside(yanlış-bozuk inanışlar) ve bid'at sahiplerinin amellerini, ibâdetlerini Cenâb-ı Allah kabul etmek istemez. " (İbn Mâce, Mukaddime, 7.) Eğer tevbe edip ehl-i sünnet ve'l-cemâat i'tikadına rûcû' ederlerse kabul eder.

Ebû Hüreyre radıyallahu anh der ki: Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuşlardır:

"Her bir peygambere etmesi için bir duâ veril­miştir. Ben ise ümmetime şefaat olmak üzere duamı ahirete bırakmak istiyorum." (Mütltm, îman, 334,335 vd. Buhirf, Deavat, I; Tirmîzi,Deavât, 130; Ibn Mâc», ZOhd, 37; Dirimt, Rlkak, 85; Muvat-ta', Kur'ân, 26.)

Enes bin Mâlik'den gelen rivayette ise Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem:

"Her bir nebî Allah'dan bir dilekte bulundu. Yahud, her bir peygamberin Allah'a edeceği Bir duası vardı. Her biri duasını yaptı ve kabul olundu. Ben İse duamı kıyamet gününde ümmetim İçin şefaat kıldım."buyurmuşlardır.

Enbiyây-ı izamın her duasının müstecâb olması kuvvetle umulur ise de, kat'î olmayıp yalnız bir dualarının kesin olarak kabul edileceği kendilerine bildirilmişdir. O duâ, her bir nebîye Allah tarafından husûsî olarak verilen duadır.

Ezcümle(Özetle) Hazret-i Âdem –aleyhisselâm-bu müstecâb duasını tövbesinin kabul olması için; Hazret i Nûh -aleyhisselâm- kavmininin helaki ve berâberindeki mü'minlerin kurtulması için, Hazret-i İbrahim -aleyhisselâm- Mekke-i Mükerreme ve Beytullah için, Hazret-i Mûsâ -aleyhisselâm- Fir'avn'ın helaki için, Hazret-i îsâ -aleyhisselâm- gökten bir mâide, sofra indirilmesi için etmişler ve müstecâb olmuşdur.

Hazret-i Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-Efendimiz ise, bu kesinlikle kabul olunacağı Allah tarafından te'min olunan duasını, ümmetine şefaat için âhirete bırakmıştır. Ne mutlu O'nun sünnetine sımsıkı sarılan mü'minlere.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://ilmihavas.dialog.tv
 
HADİSLERDE DUA
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
İLAHİ ŞİFA RAHMETİ :: HADİSLERDEN DUALAR-
Buraya geçin: