İLAHİ ŞİFA RAHMETİ

TEK ŞİFA KAYNAĞI ALLAH(C.C)'IN ADIYLA
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» HAKSIZ YERE HAPİSTEN KURTULMAK İÇİN
Çarş. Haz. 02, 2010 2:51 am tarafından bilalhoca

» HER HASTALIĞA ŞİFASI KESİN OLAN BİR ÖRNEK DUA (HEDİYEM)
Çarş. Haz. 02, 2010 2:35 am tarafından bilalhoca

» YILDIZLAR BURÇLAR VE YILDIZNAME SAHTEKARLIĞI
Ptsi Mayıs 31, 2010 1:27 am tarafından bilalhoca

» HER TÜRLÜ KAZA VE BELADAN KORUNMAK İÇİN
Ptsi Mayıs 31, 2010 1:13 am tarafından bilalhoca

» DARGINLARIN BARIŞMASI İÇİN
Ptsi Mayıs 31, 2010 1:12 am tarafından bilalhoca

» KARI VE KOCA GEÇİMSİZLİĞİNİ ÖNLEME İÇİN
Ptsi Mayıs 31, 2010 1:11 am tarafından bilalhoca

» GENEL HASTALIKLAR İÇİN
Ptsi Mayıs 31, 2010 1:10 am tarafından bilalhoca

» BAŞ AĞRILARI İÇİN DUA
Ptsi Mayıs 31, 2010 1:09 am tarafından bilalhoca

» AĞRI VE SIZILAR İÇİN AYETLER VE DUA
Ptsi Mayıs 31, 2010 1:09 am tarafından bilalhoca

Ocak 2019
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
TakvimTakvim
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi digg  Sosyal yer imi delicious  Sosyal yer imi reddit  Sosyal yer imi stumbleupon  Sosyal yer imi slashdot  Sosyal yer imi yahoo  Sosyal yer imi google  Sosyal yer imi blogmarks  Sosyal yer imi live      

Sosyal bookmarking sitesinde İLAHİ ŞİFA RAHMETİ adresi saklayın ve paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde İLAHİ ŞİFA RAHMETİ adresi saklayın ve paylaşın

Paylaş | 
 

 PEYGAMBERİMİZDEN ÖRNEK DUALAR

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
bilalhoca
HAVAS
avatar

Mesaj Sayısı : 109
Kayıt tarihi : 11/05/10
Yaş : 52
Nerden : Denizli

MesajKonu: PEYGAMBERİMİZDEN ÖRNEK DUALAR   Salı Mayıs 11, 2010 7:39 am

Peygamberimizin Dualarından Örnekler

“Allâhummecal fî kalbî nuren ve fî basarî nuren ve fî semî nuran ve an yemîni nuren ve fevkî nuren ve tahtî nuran ve emâmî nuren ve halfî nuren vecal lî nuran ve fî rivayetin asabî ve lahmî ve demî ve şarî ve beşerî kâne yakûluhü fi duâihi”

Abdullah bin Abbas -radıyallahu anhümadan rivayete göre Peygamber Efendimiz'in dualarından biri şu duâ idi:

"Yâ Rabb! Kalbimi nurlandır, gözümü nurlandır, kulağımı nurlandır, sağımı nurlandır, solumu nurlandır, üstümü nurlandır, altımı nurlandır, önümü nurlandır, arkamı nurlandır ve beni nûr eyle (bir başka rivâyetde) benim damarlarımı nurlandır, etimi nurlandır, kanımı nurlandır saçımı nurlandır, yüzümü nurlandır." (Bu hân, Deavât, 9; Müslim, Müsâfirîn, 181)

Mugîre bin Şu'be'den rivayet olunduğuna göre Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-in duala­rından biri de şu idi:“Lâ ilâhe illellâhu vahdehü lâ şerîke lehü lehül mülkü ve lehül hamdü ve huve alâ kulli şeyin kadîrun Allâhumme lâ mânia limâ eatayte ve lâ mutıye limâ menate ve lâ yenfeu zel ceddi minkel ceddu”"Allah'dan başka bir ilâh yok, ancak Allah var. O'nun şeriki yoktur. Mülk O'nundur, hamd de O'nundur. O her şeye kaadirdir. Allah'ım, Senin verdiğine engel olacak da yoktur, vermediğini verecek de yoktur. Ve servet sahibi olanlara servetleri sana karşı bir menfaat veremez. Yani servetine güvenerek sana âsî olanları o servetleri kurtaramaz. " (Buhârî, Ezan, 155, Deavât, 18; Müslim, Salât, 193; Tirmizî, Salât, 108; Mu vatta', Kader, 8; İbn Hanbel, Müsned, 3/87.)

Abdullah bin Abbas -radıyallahu anhüma-dan rivayete göre Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve selleme bazı kimseler gelip:

- İnsanlar; yâni Ebû Süfyân ve arkadaşları sizinle muharebe etmek için adam ve silâh toplamışlar, hazırlık yapmışlar. Onlara mukabele edecek derecede kudretiniz yoktur. Onlardan sakınınız diye korkutmak istediklerinde, bu söz mü'minlerin yakîn îmânlarını ve cesaretlerini artırıp, Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz de:

"Hasbunallâhu ve nımel vekîl""Allah bize kâfidir, o ne güzel vekîldir!" buyurdu. Mü'minler de böyle söylediler." (Buhâri)Enes bin Mâlik -radıyallahu anh-dan rivayete gö­re: Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz'in çok kere duası:"Allâhumme raabenâ âtına fid dünyâ haseneten ve fil ahirati haseneten ve kınâ azâben nâr""Ey Rabbimiz, bize dünyâda da iyilik, güzellik ver, âhirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azabından koru," mealindeki duâ idi. (Bakara Sûresi, 201.)

Ebû Musa el-Eş'ârîden rivayete göre Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle duâ ederlerdi:"Allâhummeğfir lî hatîetî ve cehlî ve isrâfî fî emrî ve mâ ente ealemu bihi minî.

Allâhummeğfir lî hezlî ve ciddî ve hataî ve abdî ve kullu zalike ındi""Yâ Rabb, benim hatâlarımı, bilmeden yapdıklarımı, işimde aşırı gitmemi, ve Senin benden çok iyi bildiğin hallerimi mağfiret eyle. Allah'ım, benim latifeleşmelerimi, ciddiyet hallerimi, hatâen ve kasden yaptıklarımı ve bende olan her şeyimi mağfiret eyle!" (Buhâri, Deavât, 60; Müslim, 70.)

Ebû Hüreyre -radıyallahu anh-dan rivayete göre Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz şöyle buyurmuşlardır;

"Her kim günde yüz kere:“Lâ ilâhe illellâhu vahdehü lâ şerîke lehü lehül mülkü ve lehül hamdü ve huve alâ kulli şeyin kadîrun”

derse o kimse için on köle azâd etmiş sevabı verilir, yüz hasene yazılır, yüz günâhı silinir, o gün akşam oluncaya kadar bu ona şeytana karşı siper olur. Hiç bir kimse ecir bakımından onu geçemez, ancak bunu ondan fazla söyleyen kimse müstesna."(Buhâri, Ezan, 155; Tecrîd-I Sarîh Tere. 2/910-915.)

"Allâhumme biılmikel ğaybi ve kudratike alal halkı ahyini mâ alimtel hayâte hayran lî ve teveffeni iza alimtel vefâte hayran li Allâhumme ve eselüke haşyeteke fil ğaybi veş şehâdeti ve eselüke kelimetel ıhlâsı fir ridâi vel ğadabi ve eselükel akde fil fakri vel ğina Ve eselüke neîmen lâ yenfedu ve eselüke kurrate aynin lâ tenkatıu ve eselüker ridâ bilkadâi ve eselüke berdel ayşi badel mevti ve eselüke lezzeten nazari ilâ vechike veş şekva ilâ likâike ğayra darrâi mudirratin ve lâ fitnetin mudilletin Allâhumme zeyyinnâ bizinetil îmâni vecalnâ hüdâten muhtedîne""Ey, Rabbim! Gayb ilminle ve halk üzerine kudretinle, hayatı benim için hayırlı gördükçe beni yaşat, ölümü benim için hayırlı gördüğün zaman da beni vefat ettir. Ey Rabbim! Gizlide ve açık da senden haşyetini istiyorum. Rızâ hâlinde de, gadab hâlinde de ihlâs sözünden ayırmamanı istiyorum, fakirlikte de zenginlikte de i'tidâlden ayırmamanı istiyorum. Senden tükenmez bir ni'met, kesilmez bir göz ferahlığı (yüzde açıkça görülen neş'e ve huzur) istiyorum. Senden beni kazana razı kılmanı, ölümden sonra yaşamanın serinliğini istiyorum. Senden yüzüne bakmanın lezzetini; sana kavuşmanın şevkini istiyorum. Bütün bunları zarar vericinin zararından, sapdırıcı bir fitneden uzak olarak vermeni istiyorum. Ey Rabbim! Bizi îmân zîynetiyle süsle, bizi doğru yolda olan hidâyet rehberleri kıl." (el-Camiu's-Sağir.)

"Ey Ebû Bekr'in kızı! Sana diğer duaları da içinde toplayan duaları söyleyeyim mi? Şöyle duâ et:“Allâhumme inni eselüke minel hayri kullihi âcilihi ve êcilihi mâ alimtu minhu ve mâ lem ealem Allâhumme inni eselükel cennete ve mâ karrabe ileyhâ min kavlin ve amelin Allâhumme inni eselüke mimmâ seeleke rasûlüke ve eûzubike mimmesteâze bike minhu rasûleke Allâhumme mâ kadayte li fecal âkıbetehû ruşdâ”"Ey Rabbim! Senden bildiğim ve bilmediğim hayrın hem çabuk, hem geç olanını istiyorum. Ey Rabbim Resulünün senden istediğini istiyorum, Resulünün sana sığındığı şeyden ben de sana sığınıyorum. Allah'ım benim için kaza ettiğin şeyin akıbetini doğru yola ulaştır." (İbn Mâce, Duâ, 4.)

"Sana bir kısım sözler öğreteyim mi ki, Allah Teâlâ kimin hayrını murâd ederse onları ona öğretir, sonra ebediyyen unutturmaz. De ki:“Allâhumme inni daîfun fekavvi fi ridâke deafi ve huz ileyyel hayra binâsıyeti vecalil islâme müntehâ rizâye Allâhumme innî daîfun fekavvini ve inni zelîlun feeızzeni ve innî fekîrun ferzukni”"Ey Rabbim! Ben zayıfım, rızân yolunda benim zaafımı kuvvetlendir. Beni nâsiyemden tutup hayra sevk et. İslâm'ı rızâmın en son noktası kıl. Ey Rabbim, ben zayıfım, beni kuvvetlendir. Ben zelilim beni aziz kıl. Ben sana muhtacım, beni rızıklandır." (Râmüzü'l-ehâdis.)“Allâhumme inni eûzu bike minel aczi vel keseli vel cubni vel harami vel kasveti vel ğafleti vez zilleti vel kılleti vel meskeneti ve eûzu bike minel fakri vel kufri vel fusûki veş şikâkı ven nifâkı ves sumati ver riyâi ve eûzu bike mines sumemi vel bükmi vel cunûni velcuzzâmi vel berası ve seyyiil eskâmi”

"Ey Rabbim! Acizlikten, tembellikten, korkaklıktan cimrilikten, eli kolu dökülür derecede takatsızlıktan, kasvetten, gafletten, zilletten, azlıktan, meskenetten sana sığınırım. Fakirlikten, küfürden, fısktan, şekavetten, nifaktan, yaptığını insanların duyması ve medh etmeleri için yapmaktan, riyadan, sana sığınırım. Sağırlıktan, dilsizlikten, delilikten, cüzzamdan, abraşlıktan ve kötü hastalıklardan sana sığınırım."(Benzeri hadisler Buhârî, Deavât, 39, vd.)

Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- duasında: "Ey Rabbim! Beni, iyilik ettiği zaman sevinen, kötülük ettiği zaman istiğfar edenlerden kıl. (Camiu's-Sağîr.)

Ekseri duaları:“Yâ mukallibel kulûbi sebbit kalbî alâ dînike”"Ey kalbleri çekip çeviren Rabbim! Kalbimi dînin üzere sabit kıl." idi. (Tirmizî, Deavât, 85.)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://ilmihavas.dialog.tv
 
PEYGAMBERİMİZDEN ÖRNEK DUALAR
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
İLAHİ ŞİFA RAHMETİ :: HADİSLERDEN DUALAR-
Buraya geçin: